KUP ONLINE!

DŁUGO SZUKALIŚMY URZĄDZENIA DO LASEROWEJ EPILACJI, KTÓRE SPEŁNIŁOBY NASZE WYMAGANIA. FINAŁ NASZYCH POSZUKIWAŃ POSTANOWILIŚMY POŁĄCZYĆ Z KONFERENCJĄ PRASOWĄ, PODCZAS KTÓREJ ZAPREZENTOWALIŚMY URZĄDZENIE DIOLAZE XL ORAZ ROZPRAWILIŚMY SIĘ Z MITAMI DOTYCZĄCYMI TRWAŁEJ EPILACJI WŁOSÓW

Konferencja odbyła się na początku lutego br. w Warszawie i została zorganizowana we współpracy z portalem WirtualnaKlinika.pl. W jej trakcie nasi eksperci: dr Franciszek Strzałkowski, lekarz medycyny estetycznej, Katarzyna Lewandowska, kosmetolog oraz Krzysztof Makarski, inżynier biomedyczny, wiceprezes firmy Shar-pol, wyjaśnili, na czym dokładnie polega epilacja laserowa, jakie lasery (i dlaczego) radzą sobie najlepiej z jasnym owłosieniem, czy naprawdę można usuwać owłosienie bezboleśnie. Odpowiedzieli też na pytania przesłane przez czytelników portalu w ramach sondy dotyczącej prawd i mitów o epilacji laserowej.

Pierwszy laser do epilacji powstał w 1996 roku, w 1997 r. FDA uznało go za skuteczną i bezpieczną metodą usuwania owłosienia. Dziś epilacja jest najczęściej wykonywanym zabiegiem laserowym na świecie. Technologia ta cały czas jest udoskonalana, aby zapewnić pacjentom jak najbardziej komfortowe, szybkie,
skuteczne (nawet w przypadku jasnych włosków) i wymagające jak najmniej powtórzeń zabiegi usuwania owłosienia.

DIOLAZE XL – INNOWACYJNE POŁĄCZENIE DWÓCH LASERÓW W JEDNYM

– Laser do epilacji działa na zasadzie selektywnej fototermolizy. Celem zabiegu są komórki macierzyste odpowiedzialne za wzrost nowego mieszka włosowego i nowego włosa, a nie sama łodyga włosa. Ponieważ jednak nie ma możliwości bezpośredniego oddziaływania na te komórki (nie absorbują one światła), wykorzystujemy melaninę zawartą w łodydze włosa jako czynnik pochłaniający światło lasera i generujący ciepło – wyjaśnia lek. Franciszek Strzałkowski, lekarz medycyny estetycznej z Kliniki Strzałkowski. – Ciepło niszczy włos i mieszek włosowy, nie uszkadzając otaczających tkanek, w tym miejscu więc włos potem nie wyrasta. Epilacji poddają się tylko włosy będące w fazie wzrostu (anagenu), więc przy optymalnych parametrach, w każdym zabiegu, efekt trwałej epilacji osiąga się w 15-30% włosów poddawanych naświetlaniu. Dlatego zabiegi trzeba powtórzyć, gdy kolejne włosy znajdą się w fazie anagenu (statystycznie po 6-8 tygodniach na twarzy i po 8-12 tygodniach na ciele), a więc będą miały wykształcone łodygi z odpowiednią zawartością melaniny.

DIOLAZE XL – INNOWACYJNE POŁĄCZENIE DWÓCH LASERÓW W JEDNYM

W epilacji laserowej stosowane są trzy długości fali. Każda z nich dopasowana jest do innego typu włosów i skóry, ale żadna z nich nie jest optymalna do wszystkich typów włosów i skóry:

 • 755nm – jasne i ciemne włosy, jasne fototypy (I, II, III);
 • 810nm – kompromis pomiędzy 755 a 1064, lepiej działa na ciemne fototypy (III, IV, V), ale nie działa na jasne i cienkie włosy;
 • 1064nm – ciemne włosy, najlepszy do ciemnych fototypów (IV, V, VI); popularny w USA, mniej w Europie.

Wszystkie te długości fali wykazują podobną długofalową skuteczność w serii zabiegów na poziomie 65-80%, pod warunkiem że są odpowiednio dobrane do typów włosów i skóry pacjenta.

– W laserze Diolaze XL połączono dwie długości fali: 755nm (50%) i 810 nm (50%), jest to jedyne urządzenie z FDA łączące dwie długości fali w jednym impulsie (technologia Fusion) – wyjaśnia Krzysztof Makarski, inżynier biomedyczny, wiceprezes firmy Shar-pol, która wprowadza do Polski urządzenia firmy Inmode. – Dzięki temu laser jest skuteczny do włosków zarówno jasnych i cienkich, jak i ciemnych i grubych. Jest jednym z najszybszych laserów na rynku, pozwala opracować 6 cm2 skóry na sekundę z zachowaniem skutecznych parametrów. Co ważne, wymaga wykonania mniej zabiegów w porównaniu do klasycznych laserów: 4-6, a nie 6-10, ponieważ dwie długości fali działają na większą ilość włosów w jednym zabiegu. Jego skuteczność została potwierdzona badaniami.

Laser Diolaze XL umożliwia pracę w dwóch trybach:

 • Tryb statyczny („stemplowanie”) – jedno naświetlenie jednego obszaru. Energia jednego impulsu podgrzewa mieszek włosowy do temperatury docelowej (ok. 80⁰C). Szybki zabieg, preferowany.
 • Tryb dynamiczny („malowanie”) – wielokrotne naświetlanie jednego obszaru. Wielokrotne podawanie małych porcji energii światła stopniowo podgrzewa mieszek włosowy do temperatury docelowej (ok. 60⁰C). Zabieg dłuższy od statycznego, ale lepiej tolerowany przez pacjentów (polecany jako pierwszy zabieg u pacjentów wrażliwych, w okolicy bikini, u mężczyzn z gęstym zarostem).

PRAWDY I MITY O LASERACH

CZY ZABIEG LASEREM MUSI BOLEĆ?

Celem zabiegu epilacji laserowej jest podgrzanie mieszka włosowego do temperatury termicznego zniszczenia (powyżej 60⁰C) – co za tym idzie zabieg musi być odczuwalny. Nasilenie odczuć zależne jest od progu bólowego pacjenta. W celu zwiększenia komfortu zabiegu skórę można odpowiednio schładzać szafirową stopką aplikatora oraz używając zewnętrznej chłodziarki medycznej. Skórę można również miejscowo znieczulić np. kremem Emla lub cryo-sprayem.

Laser Diolaze XL jest wyposażony w zintegrowany system chłodzenia, który chłodzi skórę przed epilacją, w trakcie i po jej wykonaniu (3-stopniowe mocne chłodzenie kontaktowe), dzięki czemu zabiegi są bardziej komfortowe dla pacjentów. Dobrym wyjściem
u pacjentów wrażliwych jest rozpoczęcie serii zabiegów od trybu dynamicznego, w którym temperatura docelowa jest niższa i osiągana stopniowo. Po 1-2 zabiegach (mniej włosów, włosy rzadsze) wracamy do trybu statycznego.

CZY JEŚLI ZABIEG NIE BOLI, TO ZNACZY, ŻE NIE DZIAŁA?

Nie, ból nie jest wyznacznikiem skuteczności zabiegu. Prawidłowe reakcje kliniczne to:

 • Obrzęk i rumień okołomieszkowy – najważniejsza reakcja,
 • Zapach palonych włosów, widoczne spalone końcówki włosów,
 • Zaczerwienie skóry – reakcja obronna skóry.

CZY DA SIĘ SKUTECZNIE USUNĄĆ JASNE WŁOSKI?

Idealny kandydat do epilacji: jasna, nieopalona skóra, ciemne włosy. Aby trwale usunąć owłosienie, trzeba wytworzyć odpowiednio wysoką temperaturę. Ilość wytwarzanego ciepła zależy od ilości melaniny w łodydze włosa i od energii impulsu światła. W przypadku jasnych włosów sytuację można poprawić stosując długość fali, która lepiej absorbuje się w melaninie. Laser 755nm jest skuteczniejszy do jasnych i cienkich niż lasery 810nm i 1064nm. Ponieważ nie potrafimy ocenić, czy dany jasny, cienki włos nadaje się do zabiegu, standardem jest wykonanie serii 3 zabiegów. Jeśli po tych zabiegach obserwujemy objawy trwałej epilacji, serię kontynuujemy aż do uzyskania satysfakcjonujących efektów, jeśli nie – zabiegi należy przerwać, ponieważ nie da się wykonać go skutecznie..

CZY WIESZ, ŻE…

Diolaze XL to jedyny laser na świecie, który uzyskał certyfikat FDA stałej redukcji owłosienia dla mieszanych długości fali: 755 nm i 810 nm, dla których zabiegi innymi laserami są nieskuteczne. Równoczesna emisja światła o dwóch długościach fali zapewnia wysokie bezpieczeństwo i najlepszą skuteczność zabiegu dla jasnych i ciemnych włosów dla różnych odcieni skóry.

CZY IPL TO LASER?

Nie istnieje laser IPL! W przeciwieństwie do laserów, systemy IPL (lampa ksenonowa) nie emitują światła o jednej długości fali, ale zakres długości fali – w epilacji to typowo 695-1200nm. Gęstość energii i rozkład długości fali zmieniają się w trakcie używania, co sprawia, że wyniki są trudno przewidywalne. IPL ma dużą plamkę, ale zazwyczaj małą częstotliwość, więc zabiegi są wolniejsze (dłuższe). Ze względu na to, że połowa energii IPL jest przenoszona przez długości fali w podczerwieni, działanie jest płytsze, mniej selektywne i bardziej bolesne. Epilacja IPL wymaga większej ilości zabiegów.

CZY „WOSKOWANIE ŚWIATŁEM” (DOMOWE URZĄDZENIA DO EPILACJI) SĄ RÓWNIE SKUTECZNE JAK LASERY PROFESJONALNE?

Użycie zbyt małych energii (epilatory domowe) prowadzi tylko do zastymulowania przejścia włosów do fazy telogenu. Towarzyszy temu pożądany, czasowy zanik owłosienia, ale włosy nie ulegają trwałemu usunięciu (ilość w danym obszarze nie zmniejsza się). Przy ponownym wzroście na skórze pojawia się więcej włosów, ponieważ więcej przechodzi naraz do fazy anagenu (synchronizacja). Przy serii takich zabiegów obserwujemy wydłużanie się okresu przerwy między pojawianiem się owłosienia na skórze a miniaturyzacją włosów (stają się cieńsze i jaśniejsze).

CZY ZABIEGI MOŻNA WYKONYWAĆ LATEM, SKORO ROBI SIĘ JE W GORĄCYCH KRAJACH?

Epilację laserową możemy wykonywać przez cały rok, również latem. Jedyny warunek, to rezygnacja z opalania miejsc zabiegowych oraz zachowanie odpowiedniej fotoprotekcji tzn. stosowanie filtrów SPF 30-50 – minimum miesiąc po zabiegu. Skóra do zabiegu też nie może być opalona (trzeba odczekać min. 3 tygodnie).

Zabiegi wykonywane w gorących krajach, gdzie zawsze panuje bardzo duże nasłonecznienie, wiążą się z odpowiednim przygotowaniem i ochroną pozabiegową pacjenta. W tym celu stosuje się specjalnie opracowane suplementacje i leki. Pozwala to ograniczyć możliwość wystąpienia skutków ubocznych w postaci przebarwień.

CZY ZABIEG MOŻNA WYKONAĆ U NASTOLATKI?

Z medycznego punktu widzenia nie ma przeciwskazań do wykonania zabiegu u nastolatki (o ile nie występują typowe przeciwskazania do zabiegu). Zgodnie z prawem zgodę na zabieg musi wyrazić rodzić lub opiekun prawny. Jednakże, biorąc pod uwagę okres dojrzewania i najczęściej nieuregulowaną jeszcze gospodarkę hormonalną, liczba zabiegów oraz finalny efekt są trudne do oszacowania.

CZY TRZEBA ROBIĆ ZABIEG PRZYPOMINAJĄCY?

Dla uzyskania optymalnego efektu redukcji owłosienia trzeba zwykle wykonać 3-5 zabiegów, potem należy obserwować miejsca poddane epilacji.

Epilacja laserowa jest uważana za trwały sposób na pozbycie się niechcianego owłosienia. Ponieważ jednak nasz organizm posiada zdolność do regeneracji, dlatego też z czasem możemy zauważyć odrastanie pojedynczych włosów.

Czas po jakim zaobserwujemy pojawianie się włosów zależny jest przede wszystkim od gospodarki hormonalnej. U jednego pacjenta będzie to rok u innego trzy lata. Wykonanie zabiegu przypominającego ma sens, jeżeli istnieje taka potrzeba tzn. jeśli zaobserwowaliśmy odrost włosów. W przeciwnym razie zabieg przypominający nie jest potrzebny.

Pamiętajmy, że mówiąc o odroście włosów, mamy na myśli pojawianie się pojedynczych włosów, znacznie cieńszych i słabszych niż pierwotnie (owłosienie nie wróci do stanu sprzed zabiegów).

CZY ZABIEG MOŻE BYĆ POMOCNY W PRZYPADKU HIRSUTYZMU?

Istnieje szereg badań potwierdzających skuteczność epilacji w przypadku hirsutyzmu (zaburzenie objawiające się nadmiernym owłosieniem u kobiet na niektórych obszarach ich ciała).

Skuteczność terapii oraz liczba zabiegów zależna jest głównie od przyczyny występowania hirsutyzmu. Jeżeli znamy przyczynę, należy spróbować ją ograniczyć lub o ile to możliwe całkowicie wyeliminować. W przypadku hirsutyzmu istnieje ryzyko szybszego odrostu włosów, co wiąże się z koniecznością częstszego wykonywania zabiegów przypominających.

Z racji tego, że przy tej dolegliwości owłosienie jest ciemne i grube poleca się stosowanie lasera diodowego o długości fali 810 nm.

CZY ZABIEG MOŻNA WYKONAĆ NA SKÓRZE WRAŻLIWEJ I NACZYNKOWEJ ORAZ PRZY CHOROBACH AUTOIMMUNOLOGICZNYCH?

Zabieg jest bezpieczny dla osób ze skórą wrażliwą i naczyniową, ale choroby autoimmunologiczne, w tym łuszczyca, nie są bezwzględnym przeciwskazaniem do wykonania zabiegu. W przypadku ich występowania należy zachować środki ostrożności, dokładnie przeprowadzić wywiad z pacjentem i indywidualnie ocenić każdy przypadek. Jeżeli chodzi o łuszczycę zabieg nie może być wykonany w obszarze zmienionym chorobowo (w miejscu występowania zmian na skórze).

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO ZABIEGU I JAK PIELĘGNOWAĆ SKÓRĘ PO ZABIEGU?

Radzi Katarzyna Lewandowska, kosmetolog z Kliniki Strzałkowski, która specjalizuje się
w zabiegach epilacji laserowej.

Miesiąc przed zabiegiem:

 • należy unikać opalania miejsc zabiegowych (skóra nie może być opalana),
 • w miejscu zabiegu nie wolno stosować preparatów z pochodną wit. A (retinol),
 • nie wolno zażywać substancji światouczulających min. zioła (dziurawiec).

Przed zabiegiem:

 • obszar zabiegowy należy zgolić dzień przed zabiegiem, aby uniknąć wzmożonego podrażnienia,
 • przed pierwszym zabiegiem należy zostawić mały niezgolony obszar (kwadrat 2x2cm) w celu oceny koloru, grubości oraz zagęszczenia włosów.

W dniu zabiegu:

W obszarze zabiegowym nie należy stosować kosmetyków (kremów, balsamów dezodorantów).

Po zabiegu:

Może wystąpić podrażnienie natychmiastowe lub opóźnione: miejscowy ból, rumień, obrzęk. Podrażnienie może utrzymywać się do 72 godzin po zabiegu. Przez 7-30 dni może występować wrażenie pojawiania się włosów na skórze. Nie jest to wzrost nowych włosów, lecz wypychanie przez skórę martwych, naświetlonych.

Należy wtedy unikać:

 • drażnienia okolicy zabiegowej,
 • wykonywania peelingów i nakładania preparatów złuszczających w polu zabiegowym,
 • mocnego rozgrzewania i przepocenia miejsc zabiegowych, np. sauna, solarium, gorąca kąpiel, wysiłek fizyczny,
 • kąpieli w basenach chlorowanych.

W miejscu zabiegowym należy stosować filtr SPF 30/50 (zakaz opalania miejsc zabiegowych przez miesiąc po zabiegu).

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  Pokaż pełną treść
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez: Klinika Strzałkowski z siedzibą w Warszawie, ulica Dzielna 21 lok. 16, 01-029 Warszawa, tel.: +48 22 241 13 88 moich danych osobowych w postaci imienia, nazwiska, adresu poczty elektronicznej w celu przesyłania mi informacji marketingowych i handlowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez Klinika Strzałkowski z siedzibą w Warszawie, ulica Dzielna 21 lok. 16, 01-029 Warszawa, tel.: +48 22 241 13 88 danych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, stosownie do treści przepisu art. 10 ust. 1 i 2 Ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, kierując wiadomość na adres e-mail Administratora tj. kontakt@klinikastrzalkowski.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Przysługują Ci w związku z tym wszystkie prawa wynikające z RODO, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia lub sprzeciwu co do ich przetwarzania, prawo do ich przenoszenia, niepodlegania zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Klinika Strzałkowski z siedzibą w Warszawie, ulica Dzielna 21 lok. 16, 01-029 Warszawa, tel.: +48 22 241 13 88.
  Rejestracja
  Wyślij zapytanie
  na interesujący Cię temat...

   Pokaż pełną treść
   Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez: Klinika Strzałkowski z siedzibą w Warszawie, ulica Dzielna 21 lok. 16, 01-029 Warszawa, tel.: +48 22 241 13 88 moich danych osobowych w postaci imienia, nazwiska, adresu poczty elektronicznej w celu przesyłania mi informacji marketingowych i handlowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez Klinika Strzałkowski z siedzibą w Warszawie, ulica Dzielna 21 lok. 16, 01-029 Warszawa, tel.: +48 22 241 13 88 danych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, stosownie do treści przepisu art. 10 ust. 1 i 2 Ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, kierując wiadomość na adres e-mail Administratora tj. kontakt@klinikastrzalkowski.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Przysługują Ci w związku z tym wszystkie prawa wynikające z RODO, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia lub sprzeciwu co do ich przetwarzania, prawo do ich przenoszenia, niepodlegania zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Klinika Strzałkowski z siedzibą w Warszawie, ulica Dzielna 21 lok. 16, 01-029 Warszawa, tel.: +48 22 241 13 88.